VTC Enerji

V-Sensor nedir?

blank

V-Sensor nedir?

V-Sensor, üretim ve endüstriyel süreçleri geliştirmek için akıllı sensörlerin kullanılarak enerjinin anlık olarak izlendiği yazılımdır. Endüstriyel internet veya Endüstri 4.0 olarak da bilinen IIoT, akıllı makinelerin ve gerçek zamanlı analizlerin gücünü, makinelerin yıllardır endüstriyel ortamlarda ürettiği verilerden yararlanmak için kullanılmaktadır. V-Sensor, akıllı makinelerin verileri gerçek zamanlı olarak yakalama ve analiz etmede insanlardan daha iyi olmaktadır. Bunun dışında, iş kararlarını daha hızlı ve daha doğru bir şekilde alabilmektedir.

Birbirine bağlı sensörler, şirketlerin enerji tüketen veya üreten cihazlarının anlık olarak ne kadarlık bir üretim veya tüketim yaptığını izlemesinin yanı sıra verimsizlikleri ve sorunların çözümünü daha çabuk bulması, zaman ve paradan tasarruf etmesini sağlamaktadır. Özellikle üretimde IIoT ile kalite kontrol, sürdürülebilir yeşil uygulamalar, enerji üretimi izlenebilirliği ve genel enerji üretim tüketim zinciri verimliliği için büyük bir potansiyele sahip olmaktadır.

V-Sensor nasıl çalışır?

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti platformları için  geliştirilen özel ölçümleme cihazları kullanılarak V-Sensor veri toplama işlemleri yürütülmektedir. Kullanılan ölçüm cihazları; uzun ömürlü, küçük boyutlu ve düşük enerji tüketimi ile öne çıkmaktadır. Bulut tabanlı altyapısı sayesinde her yerden takip edilebilmektedir. İşletmelerin dijital dönüşümleri için farklı sistemlerle entegre edilebilmektedir. Kuruluşların, elektrik veya doğal gaz gibi enerji üretim ve tüketim değerleri anlık olarak takip edilebilmektedir. Ayrıca internet erişimi olan herhangi bir yerden veriler takip edilebilmektedir.

V-Sensor, internet kesintileri durumunda da devre dışı kalmamaktadır. Veriler, internete bağlanılamadığında dahili olarak depolanmaktadır. Yeniden internet erişimi sağlandığında sisteme iletilmektedir.

V-Sensor faydaları?

V-Sensor’un işletmelere sağladığı en büyük avantajlardan biri, anlık olarak verileri takip etmesidir. Bu da makinelerdeki kusurları tahmin etmek için IIoT sistemlerden gelen gerçek zamanlı verileri kullanmaktadır. Örneğin; bir hata oluşmadan önce ya da makine çökmeden önce gelen veriler analiz edilerek önceden harekete geçme imkanı sağlamaktadır. Alarm mekanizması sayesinde, V-Sensor kullanıcıları tesislerinde oluşabilecek üretim veya tüketim problemlerinin önüne geçebilmektedir.

Bir diğer ortak fayda saha servisidir. IIoT teknolojileri, saha servis teknisyenlerinin müşteri ekipmanlarındaki önemli sorunları büyük sorun haline gelmeden tanımlamalarına yardımcı olmaktadır. Tedarikçiler, üreticiler ve müşteriler, ürettikleri veya tükettikleri enerjinin boyutunu izleyebilmektedirler. V-Sensor’ün sağlamış olduğu faydalardan biri de müşteri memnuniyetini arttırmaktır. Anlık olarak tesisinin enerjisini izleyebilen firma yetkilileri bu sayede enerji verimliliğini maksimum seviyelere çıkarabilmektedir. V-Sensor ile tesisin anlık olarak tüm verilerinin takip edilmesi sayesinde enerji alanında tesis yönetimini de geliştirmektedir.

 

Yazar: Pazarlama Yöneticisi – Kartal Sezer

a