VTC Enerji

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz, fosil yakıtlardan biri olmakta ve en çok tüketilen enerji kaynaklarından biridir. Hidrokarbon esaslı doğalgaz, yer altında gözenekli kayaların boşluklarına sıkışmış olarak bulunur. Bunun dışında petrol yataklarının üzerinde gaz halinde bulunmaktadır.

Doğalgaz; %95 metan, az miktar etan, propan atom, bütan ve karbondioksitten oluşmaktadır. Renksiz, kokusuz ve hafif bir gazdır. Doğalgaz kokusuz olduğu için kaçakların fark edilebilmesi için özel olarak kokulandırılma işlemi yapılmaktadır. Bu amaçla THT TBM kullanılır. Kimyasal yapısının basit olması nedeniyle yanma işlemi kolay olmaktadır, tam yanma gerçekleşir. Dolayısıyla; duman, is, kurum ve kül oluşturmaz. Yanması en kolay ayarlanabilen ve enerji verimliliği en yüksek olan yakıttır. Bu özelliği kullanım kolaylığı ve ekonomisi sağlamaktadır. Doğalgaz fiyatları yıllara göre değişkenlik göstermektedir.

Doğalgaz kullanım alanları nelerdir?

Doğalgaz, konutlarda ısıtma ve soğutma, pişirme amaçlı kullanılır. Merkezi ısıtma sistemi olan binalarda sıcak su ve pişirme amacıyla ile doğalgaz verilebilmektedir.

  • Yalnızca ısınma (doğalgaz sobası, kat kaloriferi).
  • Isınma ve sıcak su elde etme
  • Isınma, sıcak su ve pişirme

Sanayide, atölye ve fırınlarda üretim amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında, demir çelik, çimento, kimya sanayisinde, cam ve kiremit imalatında yararlanılmaktadır. Doğalgaz, tekstil sektöründe de enerji kaynağı olmaktadır. Son yıllarda enerji yönetimi oldukça önem arz etmektedir.

Sanayi Sektöründe Doğalgaz Tüketimi?

Sanayi üretiminde uzun yıllardır kullanılan endüstriyel doğal gaz, konutlarda kullanılan doğal gazdan farklı olarak Sıvılaştırılmış Doğalgaz ve Sıkıştırılmış Doğalgaz formlarında da kullanılmaktadır.

Türkiye’de 50 yıldan fazla bir süredir doğalgaz kullanılmaktadır. Türkiye’de doğal gaz; enerji, ulaşım, sanayi sektörü, hizmet sektörü ve konut gibi diğer alanlarda yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Türkiye’de bulunan doğal gaz çoğunlukla Rusya ve İran’dan alınmaktadır. Özellikle sanayi sektöründeki enerji talebinin gelecek yıllar içerisinde hızla artması beklenmektedir.

Yapılan araştırmalara göre doğal gazın sanayi sektöründeki tüketim oranının %25,31 olduğu Sanayi sektöründeki doğal gaz tüketimi 12.697,87 milyon Sm³ seviyesinde gerçekleşmiştir. Ulusal doğal gaz tüketimi , 2023 yılında 60 ile 65 milyar Sm³ olabileceği öngörülmektedir.

 

a