VTC Enerji

ISO 50001 Nedir?

ISO 50001

ISO 50001 Nedir?

Uluslararası bir standart olan ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, kuruluşların enerji tüketimlerinin yönetimi konusunda geliştirilmesi, uygulanması ve sonucunda da iyileştirilmesi için gerekli olan süreçleri kapsar. Bu standart kuruluşların enerji performansı, verimliliği ve tüketiminde sürekli iyileştirme elde etmelerine yardımcı bir çerçeve hazırlamalarına olanak sağlar. Dolayısıyla yeni politikalar oluşturma, politikaları gerçekleştirebilmek için gerekli amaç ve hedefler belirler. Her sistemde olduğu gibi sonuçlarının da etkilerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Enerji Yönetimi Sistemi Neden Önemli?

Enerji, kuruluşların faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için kilit rolü oynar dolayısıyla çok büyük maliyet oluşturur. Enerji Yönetimi Sistemi, hammaddelerden geri dönüşüme kadarki süreçte kuruluşun tedarik zinciri boyunca enerji kullanımına ilişkin rehberlik sağlar. Tüm bunların yanı sıra enerjinin verimsiz kullanılması, çevreye büyük zararlar vermektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji bağımsızlığı hedefimiz için biraz zaman alıcı olabileceğini göz önünde bulundurarak; her kuruluşun enerjinin verimli kullanılması konusunda hedefi olması gerekmektedir. ISO 50001 sertifikası alarak, kuruluşun küresel ısınmaya olan katkısını azaltmasına ve böylece çevre dostu bir kuruluş olarak tanınmasına yardımcı olursunuz.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sisteminin Getirdiği Faydalar

ISO 50001 sertifikası ile kuruluşunuz;

  • Enerji verimliliğini arttırır
  • Maliyetlerini düşürür
  • Rekabet avantajına sahip olur
  • Çalışanları farkındalığı artar
  • İtibarını arttırır
  • Organizasyonel performansı artar
  • Sürdürülebilirlik kazanır

ISO 50001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 50001 sertifikası alma fırsatını kullanırsanız, size değerli bir deneyim sunmak ve portföyümüze hoş geldiniz demek için uzmanlarımızın tüm süreç boyunca size yardımcı olmasını sağlayacağız.

a