VTC Enerji

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Nedir? 

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Nedir? 

ISO 50001 enerji yönetim sistemi enerji alanında uzaman kişilerce belirlenen standartlar dahilinde, enerji yönetim sisteminin oluşturulmasına denilmektedir. Bu sistem sayesinde enerji tasarrufunun yapıldığı belgelenmektedir. ISO 50001 Enerji Yönetimi ile enerji giderlerinin düşürülmesi sağlanmaktadır. Bu kapsamda doğa ve ekolojik sistem korumaktadır. Günümüzde, enerjiye olan ve ulaşım günden güne maliyetli olmaktadır. Fiyatların, artması ve zamlar Enerji ihtiyacının artması sadece ceplere değil doğaya da zarar vermektedir. Kısıtlı, enerji kaynakları sonucunda çoğu ülkede artık ucuz enerji bulunamamaktadır. Çevre ve ekolojiye özenin gösterilmemesinden sebep olarak doğal enerji kaynakları eski verimi sağlamamaktadır. Bu, durum gelecek nesilleri de tehdit edecek boyutadır. ISO 50001 enerji yönetim sistemi önemli bir konu olmaktadır. Her, ölçekteki kuruluş sürdürülebilir enerji kullanması bu sayede gerçekleşmektedir. Enerji yönetim sistemi sayesinde maliyetler düşmektedir. Çevreye verilen zararlar olumsuz faktörler kontrol altına alınmaktadır.

ISO 50001 enerji yönetiminin avantajları nelerdir?

ISO 50001 enerji yönetiminin bir çok faydası bulunmaktadır. Artan enerji maliyetlerinin, enerji yönetim sistemi ile minimuma indirilmesi en çok öne çıkan avantajlardan biridir. Diğer avantajları ise;

  • Veri analizi, aracılığı ile enerji tasarrufu sağlanmaktadır.
  • Enerji maliyetleri ve sera gazı emisyonları düşmektedir.
  • Çalışanların farkındalığı artar
  • Yasal gerekliliklere uygunluk sağlanmaktadır.
  • Değişen enerji fiyatlarından daha az etkilenme
  • Daha az karbon ayak izi oluşmaktadır.
  • İthal yakıtlara olan bağımlılık azalmaktadır.
  • Bilinçli karar alma süreçleri oluşmaktadır.
  • Gelecekteki enerji kullanımı daha iyi anlaşılır
  • İşletme verimliliği artar.

ISO 50001 enerji yönetim sistemi nasıl işler?

Enerji yönetim sistemi ile firmaların enerji performansı iyileştirilir. Bu iyileştirmeleri devam ettirmek için de enerjiye sistematik bir şekilde dikkat etmek gerekmektedir. Planla, uygula, kontrol et, önlem al. Planlama, aşaması önemli olmaktadır. Hedefe, ulaşmak için neyin, ne zaman, nerede, nasıl ve kimler tarafından yapılması planlanması gerekmektedir. Doğru işleyen bir plan, bu süreci basitleştirmiş olmaktadır. Plana uygun olarak gerçekleştirilen faaliyetler neticesinde birtakım istatistikler edilmektedir. Enerji yönetim sistemi standardı, bir kuruluş bünyesinde enerji yönetim sistemini uygulamaktadır.

 

a