VTC Enerji

VTC Enerji, yeşil enerji ile üretim yapan işletmelerin; talep ettikleri miktar ve kaynak türüne göre en kısa süre içerisinde Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası olan I-REC’i almalarını sağlar.

I-REC Nedir?

I-REC, enerji üretimi yapan santrallerin elektrik üretiminde yenilenebilir kaynaklar kullandığını belgeleyen uluslararası bir sertifikasyondur. 

Yenilenebilir enerji üreticileri; lisanslı ya da lisanssız, gerekli şartları sağlayarak I-REC veri tabanına kayıt olabilir. Bu doğrultuda da üretilen enerjinin ticareti dışında oluşturulan sertifikaların satışı ile kendilerine gelir kaynağı oluşturabilir.

Tüketici tarafında ise; şebekeden tüketilen enerjinin kaynağını değiştirmeden, tüketilen enerjinin yenilenebilir enerji olduğu kanıtlanabilir.

I-REC Hesaplama Programı

  I-REC Sertifikası Nasıl Alınır?

  Tüm işletmeler, I-REC sertifikasını talep edilen (MW) tüketimleri kadar temin edebilirler. İşletmelerin karbon ayak izi raporlarının en büyük ayağını oluşturan elektrik tüketimlerinden kaynaklı karbon salımlarını minimize edebilmek amacıyla isterlerse elektrik tüketimlerinin tamamı kadar ya da elektrik tüketimlerinin belli bir miktarını kapsayacak şekilde I-REC sertifikası temin edebilir. Ayrıca tüketiciler geçmişe dönük ve gelecek yıllara ait elektrik tüketimlerini, I-REC sertifikası ile yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladıklarını garanti altına alabilmektedirler.

  VTC Enerji’nin I-REC Sertifikası Süreçlerinde Katkısı Nedir?

  Sanayi kuruluşları başta olmak üzere tüm kuruluşların enerji alanındaki ihtiyaç ve  taleplerinin tamamına yanıt verebilen VTC Enerji, I-REC sertifikası taleplerinin kaynak çeşiti; rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle ya da hidroenerji fark etmeksizin yanıt verebilir. Talep edilen miktar ve kaynak türüne göre en kısa süre içerisinde firmanızın adına I-REC sertifikası tedarik edilebilir.

  Ayrıca “yenilenebilir enerji santrali” olan üretici firmalara santral kaydı, ihraç ve itfa süreçlerinde destek verilebilir.

  I-REC Sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.