VTC Enerji

Giderek artan enerji maliyetleri göz önüne alındığında, enerji verimliliği adına yapılan her iyileştirme, işletmelere/tesislere büyük tasarruflar sağlamaktadır. VTC Enerji olarak, yapmış olduğumuz enerji etütleri ile endüstriyel tesislerin tükettiği enerji miktarını azaltarak hem işletmelere hem de ülkemize katma değer sağlamaktayız.
blank

Her geçen yıl artan enerji maliyetlerini, enerji verimliliği ile düşürmek isteyen kuruluşlar için VTC Enerji’nin uzman kadrosu ile enerji etütleri gerçekleştirir. 

Enerji Etütleri hizmet alanımızdaki tecrübemiz ve teknik ekibimiz ile sürecin yönetilmesi, proje tasarruf hesaplarının yapılması konusunda firmalara destek vermekteyiz. Giderek artan enerji maliyetleri göz önüne alındığında, enerji verimliliği adına yapılan her iyileştirme, işletmelere/tesislere büyük tasarruflar sağlamaktadır. VTC Enerji olarak, yapmış olduğumuz enerji etütleri ile endüstriyel tesislerin tükettiği enerji miktarını azaltarak hem işletmelere hem de ülkemize katma değer sağlamaktayız.

blank

Enerji Etüdü Nedir?

Endüstriyel kuruluşlarının enerji tüketen sistemlerinin ölçümlerle incelenmesi, verimliliğini artırmak  için yol haritaları çizilmesi ve tasarruf potansiyellerinin ortaya çıkarılmasını sağlayan işlemlerin bütününe enerji etüdü adı verilir. 

Enerji Etüdü Neden Önemlidir?

Endüstriyel kuruluşlar yıllık düzenleme, planlama ve bakım gibi süreçleri kapsayan kısa bir süre dışında neredeyse aralıksız olarak çalışır. Çalışma süresinin saat bakımından çok uzun olması sebebiyle de elektrik sarfiyatındaki ufak bir fazlalık bile mali açıdan ciddi bir yüktür.  Enerji etüdü ise endüstri kuruluşları için çeşitli projeler geliştirir. Yıllara yayılacak planlamalar ve değişikliklerle mali açıdan önemli tasarruf sağlanabilir. Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere birçok kamu kurumunun, enerji verimliliği için geliştirilen projelere sağladığı teşvik ve desteklerden de enerji etüdü ile yararlanılabilir.  Enerji etüdü ile bazı durumlarda sadece planlama değişikliği ile enerji verimliliği sağlanabilir. Bazı durumlarda ise endüstri kuruluşlarının yatırım yapması ve yatırımın kendisini geri ödemesini beklemesi gerekir. Bu nedenle de etüt çıktıları vadeler halinde sunulur. Vade sürelerinin sınıflandırılması ise şöyledir: 
 • Kısa Vade (KV): 1 yıldan az
 • Orta Vade (OV): 1-2 yıl arası
 • Uzun Vade (UV): 2-5 yıl arası

Enerji Etüdünün Avantajları Nelerdir?

Enerji etütleri ile endüstri  kuruluşları, üretim süreçleri sekteye uğramadan ve üretilen ürünlerin kalitesinde bir düşüş yaşamadan tasarruf edebilir. Enerji etüdünün diğer avantajları şöyle sıralanır:

 • Enerji tüketimi yüksek olan tesislerde verimlilik artışı, beraberinde enerjiden çok büyük tasarruf yakalanmasını sağlar. Böylece tasarruf oranı çok daha büyük olur. 
 • Enerji tüketiminde yaşanacak tasarruf, beraberinde sera gazı salınımını da azaltır. 
 • İşletmeler kârlılıklarını artırabildikleri gibi sürdürülebilir bir hale de gelirler. 
blank

Enerji Etüdü Sırasında Neler İncelenir?

Etüt konusunda danışmanlık sunan kuruluşların prosedürleri değişiklik gösterebilir. VTC Enerji ise uçtan uca bir çözüm yolu sunup hiçbir açık kapı bırakılmayacak şekilde ölçüm ve raporlama yapar.  

VTC Enerji’nin uzman kadrosu, endüstri kuruluşlarının iklimlendirmeden aydınlatmaya kadar birçok detayını inceler. Böylece hem toplam enerji tüketimine hem de enerji tüketiminde artışa neden olan birimlere kolayca ulaşır. Ölçümlemeler ile referans veya ideal değerlerin karşılaştırılması gibi süreçler yönetilir. 

VTC Enerji’nin uzman kadrosu, tüm değerlendirmelerini bir rapor haline getirir ve raporda yer alan çıktıları şirketin yetkilileri ile paylaşır. Böylece endüstri kuruluşları, ana öncelik noktalarını kolayca öğrenebilir. VTC Enerji ayrıca geliştirilmesi gereken projeleri de sunar. Bu sayede de kuruluşlar enerji verimliliğini artıracak projeler geliştirebilir ve VAP gibi desteklere başvuru yapabilir. 

Enerji Etüdü ile enerji giderlerinizi düşürün, gelir ve verimliliğinizi artırın! Size özel teklif için formu doldurun sizi arayalım.

  Enerji Verimliliği Projeleri En Çok Hangi Sektörlerde Tercih Edilmektedir?

  Endüstriyel işletmeler, üretim süreçlerine bağlı olarak birçok enerji verimliliği projesine yönelebilir. Ancak daha çok enerji tüketiminin yoğun olduğu sektörlerde enerji etütleri yapılır ve enerji verimliliği projeleri geliştirilir. 

  Enerji verimliliği projelerinin tercih edildiği sektörler kısaca şöyle sıralanır:

  Enerji Verimlilik Proje Teşvikleri ve Destekleri

  Enerji etüdü ile projeler geliştirilebilir ve Verimlilik Artırıcı Projeler (VAP) ile Gönüllü Anlaşma Destekleri (GA) için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına, 5. Bölge Teşviki için ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuru yapılması gerekir. Destek ve teşvikler ile enerji maliyetleri büyük ölçüde düşürülebilir.

  a