VTC Enerji

CEO Notu 12.2020

blank

CEO Notu 12.2020

“Sen mi, yoksa ümidin mi yüreksiz?” 2021 umutlarımızı anlatmak için Mehmet Akif’e başvuralım bu ay. Evet, yeni yıla yürekli ve umut ederek başladık. Globalde aşının bulunması ile pandemi etkisinin zayıflayarak son bulacağı beklentisi ile yatırımlar şekilleniyor. Ülkemizde de yeni ekonomik döneme geçiş ile birlikte üretim ve yatırımlarımızı daha istikrarlı bir düzlemde gerçekleştireceğiz gibi görünüyor.

Güçlü ve stabil bir kur seviyesi doğalgaz spot fiyatlarını olumlu olarak etkiledi ve beraberinde ocak ayı için 1.300,82 ₺/bin Sm3 ortalama GRF’yi (Gaz Referans Fiyatı) getirdi. Bu rakam yüksek tüketimli doğalgaz tüketicilerinin kullandığı doğalgaz fiyatına göre %4,93 daha avantajlı oldu. 2021 yılı içinde vadeli gaz ve elektrik piyasalarının da başlaması ile birlikte fiyat istikrarının güçlenmesini bekliyoruz. Sanayimizin en büyük girdilerinden biri olan enerji maliyetlerinde fiyat istikrarı uzun süredir aradığımız ortam idi.

Öte yandan gaz fiyatının düşmesi her ne kadar fosil yakıtların kullanımının artacağı yönünde bir algı oluştursa da kojenerasyon sistemlerinin kullanımı aslında toplam verimliliğe etkisi düşünüldüğünde hem toplam enerji tüketimini düşürmekte hem de daha yüksek karbon emisyonuna sebep olan yakıtların yerine geçmektedir.

2021 enerji verimliliği açısından da çok önemli bir sene olacak. Verimlilik odaklı birçok çalışma göreceğiz. Tüm mecralarda, kamu desteği ve yaptırımları ile birlikte toplu hareketin büyüyerek devam edeceğini görmek zor değil. Enerji yoğunluğunu düşürmek için gönüllü anlaşma, enerji etüdü zorunluluklarının genişlemesi, 5. Bölge enerji verimliliği teşvikinin tüm sanayicilerimize yaygınlaştırılması, GES yatırım maliyetlerindeki düşüşler ilk olarak sayılabilecek yükselticiler.

Tüm paydaşlarımıza verimli ve düşük dengesizlik maliyetli bir uzlaştırma dönemi dilerim.

 

Mustafa Ensari

VTC Enerji A.Ş.

CEO

a