VTC Enerji

BOTAŞ Ağustos Ayı Doğal Gaz Toptan Satış Fiyat Tarifesi

botaş enerji yönetmelik

BOTAŞ Ağustos Ayı Doğal Gaz Toptan Satış Fiyat Tarifesi

BOTAŞ’tan yapılan açıklama ile;
Kademe farketmeksizin 1 Nisan 2023’den bu yana 10 ₺/Sm3 olarak uygulanan elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz fiyatı ve kademe 2 tüketicileri için uygulanan 9,478424 ₺/Sm3 elektrik üretim amacı dışında kullanılan doğal gaz tarife fiyatı 1 Ağustos itibariyle de geçerliliğini koruyacaktır.
Aşağıda belirtilen sektörler dışında kalan Kademe-2/Serbest Bölge/OSB Kademe-2 müşterileri için %60 tarife-%40 GRF kuralı sürdürülecektir.
Kademe-2 müşterileri ile OSB müşterilerinin Kademe-2 katılımcılarından Altın, Alüminyum, Bakır, Bor, Çinko, Demir/Çelik, Gümüş, Krom ve Kurşun üretimi ile Petrol Rafinerisi ve Petrokimya sektörlerinde faaliyet gösteren tüketicilerin doğal gaz fiyatı ise yine bir önceki ayın 1-25 arasında oluşan GRF’nin aritmetik ortalaması şeklinde uygulanacaktır.
???? Tarife detayında yer alan en önemli kısım ise; tüm kademe 2 müşterilerinin fiyatına etki eden önceki ayın 1-25 arasında oluşan GRF’nin aritmetik ortalaması 1,0100745 katsayısı ile çarpılarak fiyatın oluşması sağlanacaktır.

a